300 BT şirketi 2013’ü büyümeyle kapattı

  • Haberin Tarihi: 1 Temmuz 2014
  • Bu haber 1323 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
300 BT şirketi 2013’ü büyümeyle kapattı

Bu yıl 15’incisi gerçekleşen Bilişim 500 Araştırması’nın sonuçları açıklandı

Bu yıl 15’incisi gerçekleşen Bilişim 500 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Bu yıl ilk kez bilgi teknolojileri ve iletişim olarak iki ayrı değerlendirmenin yapıldığı araştırma sonuçlarına göre bilgi teknolojilerinde Teknosa, iletişimde ise Türk Telekom birinci sırada yer aldı. Araştırma, Türkiye bilişim sektörünün gelişimi ile ilgili birçok veriyi de kapsıyor.

İnterpromedya tarafından bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Bilişim 500 Araştırması’nın sonuçları, 25 Haziran’da Maslak TİM Show Center’da düzenlenen törenle açıklandı. Tören, başta Bilgi ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer olmak üzere Türkiye bilişim sektörünün önde gelen isimleri ve Türkiye’de bilişime yön veren şirketlerin temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Şirketlerin belgelerle onaylı net satış gelirlerine bağlı olarak cirolarına göre sıralandığı Bilişim 500, Türkiye’deki bilişim sektörünün büyüklüğünü ortaya koyan referans niteliğinde bir araştırma olarak kabul ediliyor. Törenin açılış konuşmasını yapan İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe, Türkiye’de benzer bir örneği olmayan Bilişim 500’ün sektöre ve katılımcılara birçok yönden fayda sağladığına dikkat çekti. Göçe, şunları söyledi:
“Bilişim 500 sayesinde şirketler kendi performanslarını ölçme ve rekabetteki yerlerini görme şansı yakalıyorlar. Ayrıca araştırma sektör tarafından önemli bir referans kaynağı olarak kabul ediliyor. Özellikle kurumsal şirketlerin satın alma ve bilgi işlem birimleri açısından, Bilişim 500’ün ortaya koyduğu sıralamalar satın alma kararında belirleyici rol oynuyor. Araştırmamızı Türkçe’nin yanı sıra İngilizce olarak da yayımlıyoruz. Bu sayede Bilişim 500 Türkiye’deki bilişim sektörünün büyüklüğüne dair yurtdışında da önemli bir kaynak olarak konumlanıyor. Bu da yurtdışına açılmak ve yurtdışı ortaklıklar kurmak isteyen şirketler için Bilişim 500’ü önemli bir pazarlama aracı haline getiriyor.”

Yüzde 100’ün üzerinde büyüyen şirket sayısı 19

Bilişim 500 sonuçlarına göre 300 şirketin 2013 yılını büyümeyle kapattığına dikkat çeken Göçe, yüzde 100’ün üzerinde büyüyen şirket sayısının 19, yüzde 50 ile 99 arasında büyüyen şirket sayısının 56 olduğunu söyledi. Göçe, ayrıca bu yıl sıralamaya ilk kez giren 74 şirketin 9’unun ilk 100’de kendine yer bulduğunu belirtti.

Bilişim 500 araştırması sonuçlarına göre Türkiye bilişim sektörünün önümüzdeki yıl yüzde 12 oranında büyüyeceği öngörülüyor. İnterpromedya Pazar Araştırma Grubu I-Research’ün pazar analizlerine göre kamu, finans ve telekom sektörünün hala en büyük satın almayı yapan sektörler olarak dikkat çekiyor.

Kurumsal tarafta veri depolama donanımı, felaket yönetimi, mobil uygulama, kurumsal kaynak planlaması, iş analitiği, sanallaştırma, veri güvenliği, veri merkezi hizmetleri, büyüyen alanlar olarak öne çıkıyor.

Araştırmaya göre KOBİ’lerin yıllık BT bütçeleri önceki yıllara göre yüzde 50’nin üzerinde arttı. Ancak öncelikli yatırımlar arasında halen ilk sırada bilgisayar yer alıyor. İletişim teknolojileri pazarında rekabet katma değerli servislerle devam ediyor. Akıllı telefon satışları ve internet, iletişim teknolojileri pazarını büyüten unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Bilgi teknolojilerinde Teknosa, iletişimde Türk Telekom lider
15’inci Bilişim 500 araştırmasında gelen talepler doğrultusunda önemli bir yeniliğe imza atıldı. Araştırmada bu yıl ilk kez bilgi ve iletişim teknolojileri alanında sıralama ayrı olarak yapıldı.

Bilgi Teknolojileri ana kategorisinde ilk üçe giren şirketler Teknosa, İndeks Bilgisayar ve Penta olarak sıralanırken, İletişim Teknolojileri ana kategorisinde ilk 3 sırayı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone aldı.

Sektörün ölçümlenebilmesi bizler için önemli

Bilişim 500 etkinliğinde bir konuşma yapan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise şunları kaydetti:
“Bilişim sektörünün ölçümlenebilmesi konusu bizler için önemli. Dolayısıyla da bu çalışmayı oldukça önemsiyoruz. Şirketlerin bir bölümünün verilerini çok fazla paylaşmak istememelerine rağmen İnterpromedya ısrarla bu çalışmayı yapıyor. Bu ısrarını sürdürdüğü ve bu bilgileri bizlere sunduğu için İnterpromedya’ya teşekkürlerimi sunuyorum.”
Bilişim sektörü ile ilgili bazı verileri de konuklarla paylaşan Dr. Tayfun Acarer, şunları kaydetti:
“Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre genişbantta her yıl veri miktarında yüzde 50 artış, genişbant ücretlerinde ise yüzde 50 düşüş oluyor. Yine Dünya Ekonomi Forumu verilerine göre 2020’den sonra M2M ile 50 milyardan fazla cihaz şebekelere bağlı olacak. Değişim sürecini yakalayan ve ayak uyduran işletmeler ayakta kalacak, bu sürece ayak uyduramayanlar ise bu oyundan kopacaklar. Türkiye’de genişbant abone sayısı 2011 sonunda 14,1 milyon idi.

2012 Eylül ayında bu rakam 19 milyona, 2014 ilk çeyreğinde ise 35 milyona yükseldi. Ses trafiğimiz her geçen gün artıyor, ancak son 5 yıl içinde ses trafiğinin gelirlerinin oranı toplam gelirler içinde yüzde 75’ten yüzde 65’e düştüğü halde “veri ve servis gelirlerinin oranı yüzde 14’ten yüzde 21’e çıktı. Son beş yılda ses tarifeleri” yüzde 70, genişbant tarifeleri yüzde 80 azaldı. Sürekli düşen ses gelirleri nedeniyle geleneksel iş modellerinden uzaklaşılması gerekiyor.”

Kategori birincileri

Ana Kategoriler
– Türkiye Merkezli Üretici Donanım Kategorisi: Airties
– Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategorisi: Softtech
– Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi/Satıcısı: Huawei
– Sistem Entegratörü Kategorisi: Ericsson
– Hizmet Sağlayıcı: TTnet
– Telekom Şirketi: Türk Telekom
– Dağıtıcı Donanım Kategorisi: Genpa
– Dağıtıcı Yazılım Kategorisi: İndeks Bilgisayar
– Bayi: Prota
– Perakende Zinciri: Teknosa
– E-Ticaret Şirketi: Binbir Teknoloji

Donanım
– OT/VT: Perkon
– Telekomünikasyon Altyapı Donanımı: Huawei
– PBX Santral: Karel
– Mobil Telefon: Genpa
– Tüketim Malzemeleri: Ekip Elektronik

Yazılım
– Güvenlik Yazılımı: Infonet
– Doküman/Arşiv Yönetim Yazılımı: Koda
– CRM Yazılımı: Ericsson
– ERP Yazılımı: SAP
– Mobil Uygulamalar: Arvento
– Çeşitli İş Uygulamaları: Türksat
– Sektörel Yazılım: Havelsan
– Veri Ambarı/İş Zekası Yazılımı: SAP

Hizmet
– Danışmanlık: STM Savunma Teknolojileri
– Dışkaynak Kullanım Hizmeti: Bileşim Alternatif Dağıtım Kanalları
– Çağrı Merkezi Hizmeti: Turkcell Global Bilgi
– Kurulum Bakım Destek Hizmetleri: Atos
– İnternet Hizmeti: Türk Telekom
– Alternatif Operatör Hizmeti: Turkcell Superonline
– Barındırma Yönetim Hizmeti: KoçSistem
– Katma Değerli Telekom Hizmetleri: Biotekno

Özel Bölüm
– Donanım İhracatı: Airties
– Yazılım İhracatı: Havelsan
– Hizmet İhracatı: Turkcell
– Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi: Verisis
– Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi: Turkcell Superonline

(Bthaber)

Bir Yorum Yazın