İlk Karaciğer Nakli Yapıldı!

  • Haberin Tarihi: 20 Mayıs 2014
  • Bu haber 2020 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İlk Karaciğer Nakli Yapıldı!

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde ilk karaciğer naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Koray Karabulut, vücut için her organın şüphesiz ayrı bir önemi olduğunu belirterek, “Bazı organlar (böbrek gibi) teknik cihazlarla işlevini sürdürürken, yaşam için gerekli hayati organımız olan karaciğer ancak nakil edilerek görevini yapabilmektedir” dedi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde ilk karaciğer naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Koray Karabulut, vücut için her organın şüphesiz ayrı bir önemi olduğunu belirterek, “Bazı organlar (böbrek gibi) teknik cihazlarla işlevini sürdürürken, yaşam için gerekli hayati organımız olan karaciğer ancak nakil edilerek görevini yapabilmektedir” dedi.
Karaciğerin vücuttaki işlevlerinden bahseden Doç. Dr. Karabulut, “Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organlardan birisidir. Vücut ağırlığımızın yaklaşık yüzde bir ile bir buçuğu ağırlığındadır. Karnımızın sağ üst tarafında bulunan bir organ. Çok sayıda işlevi var. Karaciğer hayatın devamı için vazgeçilmez bir organ. Yani herhangi bir teknoloji ürünüyle karaciğer fonksiyonlarını idare ettirme şansımız yok. Dolayısıyla karaciğerin olmaması yaşamla bağdaşmaz. En önemli fonksiyonlarından bahsedecek olursak protein sentezi yapar, vücuttaki yağların işlenmesi ve depolanmasını sağlar. Vücudun farklı sistemlerinin birbirleriyle iletişimini sağlayan hormonların üretimi, vücudumuzda pıhtılaşmayı sağlayan bir takım faktörlerin üretilmesi, mikroplara, dış etkenlere karşı vücudumuzun savunmasını sağlayan çeşitli kimyasalların üretilmesi, dolasıyla bunların sistemlerle iletişimini sağlayan organdır “dedi.
Karaciğer hastalıklarının belirtileri konusunda bilgiler veren Doç. Dr. Koray Karabulut, “Mesela basit bir halsizlik. Birçok hastalıkta da karşımıza çıkan bir halsizlik şikâyetiyle gelebileceği gibi daha da hastalığa özgü birtakım bulgularla gelebilir. Nedir bunlar? Mesela, kilo kaybı, halsizlik, karında sıvı birikmesine bağlı şişlik. Yine karaciğer hastalıklarına özgü olan sarılık, başlangıçta gözaltlarında sararma ile başlayan daha sonra bütün vücudun sararması şeklinde karşımıza çıkan kaslarda erime gibi bahsettiğimiz bulgularla karşımıza gelebilir.
Karaciğer nakli konusunda ise, “Karaciğer nakli denince şunu anlıyoruz. Vücudumuzdaki bazı organlar vazgeçilebilir organlardır. Ya da böbrek gibi bazı organlar birtakım teknolojik cihazlarla işlevini sürdürebilir. Ancak karaciğer için böyle bir şey söz konusu değil. Karaciğer olmazsa olmaz bir organımızdır. Karaciğerin bazı durumlarda yetersiz kaldığı ve görevini yerine getiremediği zamanlarda karaciğer naklini gerçekleştirmek durumunda kalıyoruz. İşlevini yerine getiremeyen organın vücuttan çıkarılıp yerine daha sağlıklı işlev gören bir karaciğerin yerleştirilmesi işlevidir. Karaciğer nakli dediğimiz zaman bunu anlıyoruz” diye konuştu.
Organ nakli için öncelikli olarak organ naklinin gerekli olup olmadığına karar verilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Karabulut, “Bizim kliniğimizde farklı branşlardan cerrahlar karaciğer hastalıklarıyla uğraşıyor ve haftada bir gün farklı branşlardan hekimler bir araya gelerek bu hastalarla ilgili ortak değerlendirme yapılıyor. Kimler oluyor bu toplantılarda? Radyoloji hekimleri, genel cerrahlar, nakil ekipleri bulunuyor. İşte bu toplantılarda bu hastalar kan sonuçları, çekilen filmler, MR’lar üzerine değerlendiriliyor. Hastaların klinik bilgilerine ek olarak mevcut muayene bulguları az önce söylemiş olduğum bu tetkiklerin hepsi değerlendirilerek bu hastaların en uygun tedavi yönteminin hangisi olacağına dair görüşler ortaya konuluyor ve konseyden de ortak bir karar ortaya çıkıyor. Tabiki hekimler bu konseyde kişisel görüşlerini belirtmiyorlar; mevcut tıp verilerinin kabul ettiği veriler ışığında karar veriyorlar” dedi.Karaciğer naklinin Fırat Üniversitesi, Elazığ ve bölge açısından önemine de değinin Doç. Dr. Karabulut, “Hastaneyi bir üst sınıfa taşıdığını söyleyebiliriz tabi ki. Bizi birçok hastaneden daha farklı bir konuma getirdi. Onun ötesinde karaciğer hastalıklarının ölümcül sonuçlanabileceğinden bahsetmiş olduk. Etrafımızda çok sayıda kronik karaciğer hastası olduğunu aslında organ bulunması halinde yaşayabileceğini ama bu hasta grubunun tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanacağından bahsettik. Aslında bu durum üniversite ve bölgemiz açısından son derece önemli ülkemizde de farklı bölgelerde karaciğer nakli yapılmaktadır. Hastanemizde Karaciğer nakli dışında, Kornea nakli yapılmakta. Bir başka yapılması planlanan nakilde, böbrek nakli. Onunla ilgili ruhsatlandırmada geçtiğimiz aylarda yapıldı. Dolayısıyla hastanemizde şu an kornea, böbrek ve karaciğer nakillerinden bahsedebiliriz. Geçen Ocak ayında da hastanemizde ilk karaciğer nakli yapıldı” dedi.
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın