Bu hafta Kalp Sağlığı Haftası

  • Haberin Tarihi: 15 Nisan 2014
  • Bu haber 1007 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bu hafta Kalp Sağlığı Haftası

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan Kalp ve Damar Hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun dikkatini bu önemli sağlık sorununa çekmek amacıyla her yıl Nisan ayının 2. haftası “Kalp Sağlığı Haftası” olarak kutlanıyor.

Sağlık politikalarının daha geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağlamak bakımından, bu politikaların gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından desteklenmesi, çok önemlidir. Kalp sağlığının korunması amacıyla, Türk Kalp Vakfı tarafından yürütülen ve Bakanlığımızca da desteklenen “Kalp Haftası” münasebetiyle; kalbimiz için yeni bir başlangıç yaparak sigarayı bırakmak, aşırı kilolarımızdan kurtulmak, spora başlamak, tansiyon ve şekeri düzenleyerek daha sağlıklı bir hayat sürmemiz ve kalp sağlığımızı bozacak ne yapıyorsak bunları geride bırakmamız ve kamuoyunun dikkatinin bir kez daha, bu önemli sağlık sorununa çekilmesinin sağlanması için “Kalp Haftası” bir fırsat olacaktır.

Yapılan çalışmalar ülkelerin gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın kronik hastalıkların günden güne arttığı konusunda alarm vermektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar (kalp-damar hastalıkları, kanserler, diyabet, kronik solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere) küresel ölümlerin %60’ını oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin 2006 – 2015 yılları arasında %17 oranında artacağını bildirmiştir. Kalp ve damar hastalıkları küresel ölçekte başta gelen ölüm sebebidir.
Ülkemizde ulusal düzeyde ölüm nedenleri arasında ilk sırayı %39,8 ile kalp ve damar hastalıkları almaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de iskemik kalp hastalıkları ve inme ilk iki ölüm nedenidir (TUİK 2013 verilerine göre iskemik kalp hastalıkları %38,8 serebrovasküler hastalıklar %25,2). Yapılan çalışmalar 2000 yılından 2030 yılına kadar geçen 30 yıllık süreçte kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin 2 – 3 kat artacağını göstermektedir.

Kalp Hastalıklarının Sebepleri ve Korunma Yolları:
1. Özellikle; 5-15 yaş grubu çocukluk döneminde, sıklıkla görülen bademcik iltihapları gibi üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde “Romatizmal Kalp Hastalıklarına” neden olmaktadır. Bu nedenle; Üst solunum yolu enfeksiyonlarının, erken tanı ve yeterli tedavisiyle, ileride çocuklarımızı kalp hastalıklarından korumak mümkün olacaktır.
2. Sigara, kalp hastalıklarına yol açan önemli bir faktördür. Uzun süre sigara kullanımı, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına ve tüm organ kanserlerine neden olabilmektedir. Önceleri sigara içmiş ve daha sonra bırakmış olanlarda da, kalp krizi ihtimali gittikçe azalarak, zamanla hiç sigara içmemiş olanların durumuna yaklaştıklarından, sigara kullanımından mutlaka uzak durulmalıdır.
3. Aşırı yağlı besinler, hayvansal gıdalar ve fazla kilo, kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle; Sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edilmeli ve bu tür besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır.
4. Yüksek tansiyon; Kalp hastalıklarının önemli bir nedenidir. Yüksek tansiyon tespit edildiği takdirde, mutlaka bir hekim kontrolünde tedavi olunmalıdır.
5. Stresli bir yaşam, kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Bu nedenle; Stresli yaşamdan uzak durmanın, kalp sağlığı için önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır.
6. Hareketsiz yaşam tarzı da, kalp hastalıklarına zemin hazırladığından, fiziksel aktivite yapmayı alışkanlık haline getirmek, kalp sağlığı için önemlidir.

 

Bir Yorum Yazın