Sigorta Yaptırmayan Çiftçilere Kötü Haber

  • Haberin Tarihi: 10 Nisan 2014
  • Bu haber 986 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sigorta Yaptırmayan Çiftçilere Kötü Haber

Mart ayının sonlarına doğru Baskil ve çevresinde yaşanan don olayı sonrası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hasar tespit çalışmaları başlatıldı. İl Müdürü Ahmet KAYGUSUZ, tarım sigortası yaptırmayan çiftçilere ödenek verilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan onay çıkması gerektiğini ifade etti.

Baskil ve çevresinde Mart ayının sonunda meydana gelen don afeti nedeniyle bölgede hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren İl Müdürü Ahmet KAYGUSUZ, yaşanan don ve fırtınanın ardından bölgede hasar gören ürün çeşitleri, alanları, çiftçi sayısı ve afet çeşidi hakkında ayrıntılı bilgileri içeren ihbar formu düzenlendiğini anımsattı.

İl Müdürü KAYGUSUZ, don ve fırtınanın Tarım Sigortaları Kanunu kapsamındaki tabi afetler içerisinde yer aldığını belirttiği açıklamasında,
sigorta yaptıran çiftçilerin bahçelerinde TARSİM eksperleri tarafından ön tespit çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Tarım Sigortası kapsamında kalan çiftçilerin de zarar gören ürünlerinin hasar tespit çalışmalarının yapılacağını aktaran KAYGUSUZ açıklamasında, “Eğer Bakanlar Kurulu tarafından konu ile ilgili karar alınırsa, kararın tebliğinden sonra gerekli çalışmalar yapılacak. Don ve fırtına neticesinde oluşan zararının tespit edilebilmesi için çiftçilerimizin bir dilekçe ile İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat etmeleri ve zarar gören ürünlerinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

29 ve 30 Mart tarihlerinde Baskil İlçesi ve çevresinde don ve şiddetli fırtına meydana gelmiş, ürünleri zarar gören çiftçiler yetkililerden zararlarının karşılanmasını konusunda yardım istemişti.

Bir Yorum Yazın