Elazığ’da İlk Kez karaciğer Nakli Yapıldı

  • Haberin Tarihi: 7 Ocak 2014
  • Bu haber 1084 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Elazığ’da İlk Kez karaciğer Nakli Yapıldı

Elazığ’da ilk karaciğer nakli Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldı. Özel güvenlik görevlisi Cihan Asilkan’a yapılan nakil, 2014 yılının da ikinci organ nakli olma özelliği taşıyor.

Elazığ’da ilk karaciğer nakli Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldı.

31 Aralık gecesi geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan ancak 3 Ocak’ta beyin ölümü gerçekleşen Gülşen Ergenç isimli bayanın organları ailesi tarafından bağışlandı. Ergenç’in böbreklerinden biri Diyarbakır’a biri Malatya’ya gönderilirken karaciğeri de Erzincan’da ikamet eden ve nakil için Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde sıra bekleyen bir hastaya yapıldı.

Özel güvenlik görevlisi Cihan Asilkan’a yapılan karaciğer nakli Elazığ için ilk, 2014 yılının da ikinci organ nakli olma özelliği taşıyor. Fırat Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Karabulut ve ekibi tarafından yapılan Karaciğer nakli aynı zamanda Elazığ’ın ikinci organ bağışı olma özelliği taşıyor. Organ bağışının ilki Elazığ’da 2009 yılında silahla vurularak hayatını kaybeden bir vatandaşın ailesi tarafından yapılmıştı.sonnokta23

1,5 yıldır karaciğer yetmezliğiyle mücadele eden 25 yaşındaki Cihan Asilkan yaptığı açıklamada, yapılan başarılı ameliyat sonrası kendisini çok hissettiğini ifade ederek, “Kendimi bayağı rahat hissediyorum. Sağolsun doktorlarım çok yardımcı oluyor. Bütün hastane benim için seferber oldu. sonnokta23Elazığ’da ilk karaciğer nakli bana yapıldı. Hem bende hem doktorlarda bunun sevinci ve heyecanı var. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Umarım en yakın zamanda sağlığıma kavuşurum” şeklinde konuştu.

Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören bir vatandaşın beyin ölümünün gerçeklemesinin ardından ailenin organ bağışında bulunacağı haberini alan aile zamanla yarıştı. Erzincan’dan Elazığ’a 3 saatte geldiklerini aktaran Baba Ahmet Asilkan da konuşmasında, “Biz 6 ay önce Fırat Üniversitesi’ne karaciğer nakli için başvurmuştuk. 7 aylık uzun bekleyişin ardından karaciğer naklinin yapılabileceğiyle ilgili hastaneden bize gece saatlerinde telefon geldi. Erzincan’dan Elazığ’a 3 saatte geldik ve oğlum hemen ameliyata alındı. Şu an sağlığı gayet iyi. Başta Doç. Dr. Koray Karabulut ve ekibi olmak üzere herkse teşekkür ediyorum. Organ bağışı yapan aileye de çok teşekkür ediyorum. Ölene Allahtan rahmet yakınlarına da sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.sonnokta23

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Koray Karabulut da gece saatlerinde nakil yapılmasını kararlaştırdıklarını belirterek, “Hastanemizde tedavi gören bir hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından hastanın yakınları organlarını bağışlama kararı aldı. Biz de nakil bekleyen hastaya ulaştık ve en hızlı şekilde buraya gelmelerini söyledik. Onlar yoldayken bizler de Malatya’da görev yapan doktor arkadaşımızla da görüşerek ortak operasyon yapma talebimizi ilettik. Onlar da bizleri kırmayıp geldiler. Alt yapımızı hazırladıktan sonra ameliyata girdik ve başarılı bir şekilde operasyonu tamamladık. Şu an hastamızın durumu gayet iyi” dedi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. M. Said Berilgen de Elazığ’ın ilk karaciğer naklinin Elazığ’da yapılmasının kendileri için mutluluk verici olduğunun altını çizerek, doktorlara ve hastane çalışanlarına teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın